Gondolkodtál már azon, hogy a házad hőszigetelése talán nem az igazi? Vagy csak szimplán kíváncsi vagy, hogy mikor érdemes újragondolni a szigetelést? Segítünk eligazodni a témában – egyszerűen, érthetően!
Homlokzati szigetelés: vékony kabát, nagy hideg
Régebben sokan csak pár centis szigeteléssel próbálták megfogni a meleget, de sajnos ez nem hozta meg a kívánt hatást. Ha a meglévő szigetelés amúgy nincs rossz állapotban, egyszerűen csak nem elég vastag, akkor jöhet a „réteges öltözködés”, rá lehet ragasztani, dübelezni egy újabb réteg szigetelőanyagot.
Profi Tipp: Ha utólag újabb réteg szigetelést ragasztunk a falra, arra érdemes figyelni, hogy a régi szigetelés hálózását 2-3m-ként vágjuk át teljes hosszába, hogy az újonnan felragasztott szigetelés feszültsége ne tépje le a falról a régit.
Előfordulhat, hogy a szigetelés itt-ott már elengedte magát – de nem kell pánikolni, nem kell mindent kidobni! Elég a problémás részeket újraragasztani.
Ha a hőszigetelés feletti rétegek (például a vakolat) nincsenek jó állapotban, akkor jöhet a „csupaszítás”, a teljes vakolatot el kell távolítani. Ez szakszerűen úgy oldható meg, hogy a vakolat réteget, ragasztót és az alatta lévő hálót átvágjuk, és “lehántjuk” a felületről. Elég fárasztó munka de ha szép eredményt akarunk vele elérni, akkor az egész rendszert (a szigetelést kivéve) maradéktalanul el kell távolítani az adott falszakaszról, és csak utána jöhet az új háló, ragasztó, vakolat.
Profi Tipp: Lehántás előtt függőlegesen végezzünk bevágást a fal teljes magasságán, majd 45 fokban (pl. a bal felső sarkától a jobb alsó sarkáig) kezdjük el lehúzni a réteget. Fizikailag is egyszerűbb, és nem áll fenn akkora mértékben régi szigetelés károsodásának a veszélye.
Tetőszigetelés: nem mindegy, mi van a fejünk fölött
A tetőszigetelés felújítására legtöbbször akkor van szükség, ha korábban rosszul végezték el a szigetelést – például egy nem megfelelő rétegrenddel – és emiatt tönkrement a szigetelőanyag, vagy a faszerkezet is bepállott, penészedett.
Ha a tetőszerkezet még menthető, akkor érdemes eltávolítani a régi szigetelést és új szigeteléssel helyrehozni a helyzetet. Jó hír viszont, hogy ha a szigetelés és a rétegrend megfelelő, csak nem elégséges, akkor a meglévő szigetelőanyaggal kompatibilis szigeteléssel javítható a helyzet, és nem feltétlenül szükséges a teljes szigetelést eltávolítani.
Profi Tipp: Ha szálas szigetelésünk van, azt nagyon egyszerűen csak egy újabb réteggel érdemes megtoldani, ugyan úgy mint az első réteget szorosan a szarufák közé kell beszorítani. Ha ez nem elég akkor a szarufába vert kis szögekkel, és a közéjük húzott vékony dróthálóval lehet rögzíteni. Előfordulhat olyan szituáció, hogy a szarufa vastagsága már nem elégséges az új réteg szigetelés befogadására, ilyenkor kiegészítő lécekkel, pallókkel érdemes a szarufát megtoldani a padlás irányába, hogy tudjon min kapaszkodni az új réteg szigetelés.
Ha viszont a tetőszerkezet már menthetetlen, sajnos az egész tetőt cserélni kell. De ne csüggedj, egy jól megtervezett új szigetelés hosszú évekig hű társad lesz a hideg elleni küzdelemben.
Födémszigetelés: nem mindegy, hogy mivel és hogyan
A födémszigetelésnél a felújítás akkor válik szükségessé, ha rossz szigetelőanyaggal dolgoztak, például hungarocellel szigetelték a fafödémet, vagy nem megfelelő fóliát használtak. Előfordulhat az is, hogy a födémre fektetett régi könnyű üvegszálas szigetelés a rárakódott por hatására összenyomódott, és vastagsága jelentősen csökkent. Itt is érdemes a hibás anyagot kicserélni és a modern, hatékony megoldásokat alkalmazni.
Mennyit spórolhatunk a felújítással?
Ez az a kérdés, amire nehéz pontos választ adni, hiszen minden ház más kiindulóponttal és használati szokásokkal rendelkezik. Egy rosszul szigetelt ház esetében akár 30-50% energiát is meg lehet spórolni. Ha már volt valamilyen szigetelés, de az nem volt túl hatékony, ez a szám nyilván alacsonyabb lesz, de a különbség így is jelentős lehet.
Röviden: ha úgy érzed, hogy a házad kabátja túl vékony, ne habozz, cselekedj! Egy jól időzített szigetelés felújítással nem csak a ház komfortérzetét növeled, de a pénztárcádat is kíméled hosszú távon.